PISTEKILPAILUN SÄÄNNÖT

Pistekilpailu 2017 käydään aikavälillä 1.10.2016 - 30.9.2017

Pisteitä saa sijoituksen mukaan KaRS:n omista harjoitus- ja 1-3-tason kilpailuista, sekä muiden seurojen harjoitus- ja 1-tason kilpailuista mikäli niiden tulokset löytyvät Kipasta tai muualta (esim. järjestävän seuran nettisivut) sekä kaikista 2-5-tason kilpailuista.

Harjoitus- ja 1-tason kilpailut:
2 - 5 lähtöä -> 3 ,1, 1, 1, 1
6 - 10 lähtöä -> 5, 3, 2, 1, 1...
11 - 15 lähtöä -> 8, 4, 3, 2, 1, 1...
Yli 16 lähtöä -> 10, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 1…

Hylätty / ei hyväksytty suoritus 0p.
Jos esteillä arvostelu, jossa suoritukset ovat tasavertaisia (A.1.0 tms.) saa 1p hyväksytystä tuloksesta

Matkaratsastuskilpailut 1-tasolla: Paraskuntoisimman palkinto 3p, hyväksytty suoritus 1p

2-5 -tason kilpailut: 5p sijoitus / paraskuntoisin matkaratsastus, 1p hyväksytty suoritus + kerroin
Kerroin määräytyy kilpailtavan luokan tason mukaan
HeC / 80cm esteet / kenttäkilpailun Harrasteluokka / matkaratsastus 15km kerroin 2
HeB / 90cm esteet / kenttäkilpailun Tutustumisluokka / matkaratsastus 30km kerroin 3
HeA / 100 -> cm esteet / matkaratsastus 50km kerroin 4
Vaativien 2-tason luokkien, 3-5-tason kilpailujen ja matkaratsastuksessa yli 50 km:n matkat kerroin 5

Lisäpisteitä voitoista:
2-taso luokkavoitto +2p
3-5 -tason luokkavoitto +3p

Ratsastajien on itse huolehdittava kilpailutulosten ilmoittamisesta muista kuin KaRS:n järjestämistä kilpailuista. KaRS:n kilpailutuloksista lasketaan pisteet automaattisesti. Ilmoita tulokset mielellään mahdollisimman pian kisojen jälkeen, jotta pistelasku pysyy ajan tasalla ja kaikki tulokset tulee laskettua.

Ilmoita ratsukon nimi, kilpailupäivämäärä, järjestävä seura sekä luokka/luokat joihin osallistuit. Jos kilpailun tuloksia ei ole julkaistu Kipassa, liitä ne myös mukaan.
Lähetä tulokset osoitteeseen marjo.valikangas(at)netikka.fi


Pistekilpailu 2017, Lopputulos

1
Taru Alaranta – Dony de Niro
68p
2
Katja Tammela - Magic Phantom
46p
3
Leea Kaakinen - Dolce Vita de L'Aube
43p
4
Essi Kojonen - Källbackas Farfalla
39p
5
Milla Kojonen - Merlin III
38p
6
Ella Yliluoma - Mortymer
36p
7
Elli Hämäläinen – Lähderinteen Franz
28p
8
Tapani Hölsömäki - Donna-Lena
23p
9
Mervi Lepola - Pasisti
Tarja Seurujärvi - Imperator
22p
11
Veera Heikkinen – Lacoste
Fanni Lahti - Justus
21p
13
Sanna Särkiniemi - Harrison
17p
14
Sanni Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch
15p
15
Miia Kojonen – Magic Phantom
Tiina Kujala - Shrek
Hanna-Mari Viitala - Desperata
12p
18
Aino-Maria Hakala – Briana
9p
19
Elina Lehtikangas - Roosa
8p
20
Heta Sillanpää - Rain Over Me
7p
21
Katariina Mattila - Ilo-Vokker
6p
22
Veera Heikkinen - Ilo-Vokker
Johanna Karkaus - Ölve
5p
24
Leea Kaakinen – Del Vito LK
Iiris Kettula - Santteri
Milla Kojonen - Artemon
Iiris Paasonen - Lähderinteen Franz
Ella Yliluoma - Finheavy Batrox
4p
29
Olivia Eklund - Björkåsens Freja
Janita Mäki - Finnheavy Batrox
Marjo Saarikoski - Archibald
Iida Salmela - Finnheavy Batrox
Noora Tammela - Waldi
3p
34
Marjaana Itäniemi - Artemon
Mariella Kleimola - Silver Hill's Wildwitch
Vili Kuoppala - Silver Hill's Wildwitch
Susanna Mantere - Björkåsens Freja
Susanna Mantere - Roosa
Janita Mäki - Rusne
Janita Mäki - Santteri
Minna Paasonen - Briana
2p

Seuraavilla ratsukoilla 1p:
Saara Autio - Ponikujan Titanium, Veera Heikkinen - Roosa, Marika Karhu - Jäynä-Jussi, Venla Kattelus - Björkåsens Freja, Iiris Kettula - Ilo-Vokker,
Laura Lampi - Ilo-Vokker, Laura Lampi - Lacoste, Laura Lampi - Santteri, Elina Lehtikangas - Ilo-Vokker, Milja Ojaniemi - Roosa, Minna Paasonen -
Monton Rölli-Poika, Milla Saarakkala - Ilo-Vokker, Iida Salmela - Ilo-Vokker, Merja Seurujärvi - Light and Smooth, Aku Sillanpää - Rain Over Me,
Sanna Särkiniemi - Light and Smooth


Pistekilpailuun lasketut kilpailut:
1.10.2016 1-tason estekilpailut, Alahärmä

11.3.2017 1-tason koulukilpailut Kojolan Ratsutalli, Lapua
18.3.2017 Harjoitusestekilpailut, Ylistaro
25.3.2017 1-tason koulukilpailut, Kujasen Ratsutila
14.4.2017 1-tason koulukilpailut, Vaasa
17.4.2017 2-tason koulukilpailut, Uusikaarlepyy
22.4.2017 Harjoituskoulukilpailut, Ratsastuskoulu Cavallo
7.5.2017 2-tason koulukilpailut, Haapavesi
7.5.2017 Harjoituskoulukilpailut, Lapua
13.5.2017 2-tason koulukilpailut, Alahärmä
20.5.2017 2-tason koulukilpailut, Seinäjoki
25.5.2017 1-tason estekilpailut, Ylistaro
27.5.2017 Harjoituskoulukilpailut, Kosolan Talli
28.5.2017 2-tason koulukilpailut, Kurikka
10.6.2017 2-tason koulukilpailut, Ylivieska
11.6.2017 1-tason estekilpailut, Isokankaan kenttä
18.6.2017 Harjoituskoulukilpailut, Kurikka
1.7.2017 2-tason koulukilpailut, Vaasa
2.7.2017 3-tason koulukilpailut, Vaasa
8.7.2017 3-tason koulukilpailut, Salo
23.7.2017 Estekilpailuharjoitus, Ylistaro
2.-6.8.2017 1- 4-tason estekilpailut, Power Park
12.-13.8.2017 2-3-tason koulukilpailut - joukkuemestaruus, Kauhajoki
17.-20.8.2017 4-taso Nuorten hevosten Festivaali, Ypäjä
19.8.2017 KaRS:n koulumestaruudet, Power Park
20.8.2017 1-tason koulukilpailu, Kokkola
26.8.2017 2-tason estekilpailut, Seinäjoki
26.8.2017 Estekilpailuharjoitus, Kosolan Talli
26.-27.8.2017 3-tason koulukilpailut, Kiuruvesi
1.9.2017 Harjoitusestekilpailut, Mäkelän Talli Isokyrö
9.-10.9.2017 2- ja 3-tason koulukilpailut, Power Park
23.9.2017 Koulukilpailuharjoitus, Kosolan Talli
1.10.2017 KaRS:n estemestaruudet, Härmän vanha ravirata