SEURAMESTARIT

Vuonna 1991 järjestettiin ensimmäiset Kauhavan Ratsastusseuran mestaruuskilpailut Kauhavan raviradalla, lajina oli laukkakilpailu. Muutaman vuoden kuluttua turvallisuussyistä vaihdettiin mestaruuskilpailuksi yhdistetty koulu- ja estekilpailu.

Nykyään kilpaillaan mestaruuksista erikseen sekä koulu- että esteratsastuksessa. Kouluratsastuksessa on C-mestaruuden ohjelma nimensä mukaisesti HeC-tasoa, B-mestaruudessa HeB-tasoa ja A-mestaruudessa HeA-tasoa. Esteiden C-mestaruudessa on esteiden korkeus 60 - 70 cm, B-mestaruudessa 80cm ja A-mestaruudessa 90cm.

Vuonna 2016 starttasi kilpailemista aloitteleville ja ainoastaan 1-tasolla kilpaileville juniori-ikäisille jäsenille oma cup-kilpailusarja.
Mini-cupissa kilpailevat 10-vuotiaat ja nuoremmat, kilpailusuorituksessa taluttaja tai avustaja on sallittu. Pikku-cupissa kilpailijat ovat enintään 16-vuotiaita, eivätkä he käytä avustajaa kilpailusuorituksen aikana.
Osakilpailuja on kesän aikana kolme, 1 este- ja 2 koulukilpailua, ja ne kaikki käydään Kosolan Tallilla Ylihärmässä.
Mini-cupissa palkitaan kaikki kilpailijat, jotka ovat suorittaneet vähintään 2 osakilpailua hyväksytysti.
Pikku-cupissa lasketaan sijoitusten perusteella kilpaileville ratsukoille pisteet joka osakilpailusta, ja kolmen osakilpailun jälkeen pienimmän pistemäärän saanut on voittaja.

2017
Kouluratsastus
C-mestari: Fanni Lahti - Justus
Hopeamitalisti Ellli Hämäläinen - Lähderinteen Franz
Pronssimitalisti Janita Mäki - Finnheavy Batrox
B-mestari: Mervi Lepola - Pasisti
Hopeamitalisti Hanna-Mari Viitala - Desperata
Pronssimitalisti Milla Kojonen - Artemon
A-mestari: Milla Kojonen - Merlin III
Hopeamitalisti Tarja Seurujärvi - Imperator
Pronssimitalisti Hanna-Mari Viitala - Desperata

Esteratsastus
C-mestari: Ella Yliluoma - Mortymer
Hopeamitalisti Aino-Maria Hakala - Briana
B-mestari: Sanna Särkiniemi - Harrison
Hopeamitalisti Sanni Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch
A-mestari: -

Mini-cup 2017 lopputulos:
Olivia Eklund - Björkåsens Freja 3/3 suoritusta
Heta Sillanpää - Rain Over Me 3/3
Noora Tammela - Waldi 3/3
Iiris Paasonen - Lähderinteen Franz 2/3
Vili Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch 2/3

Pikku-cup 2017 lopputulos:
1. Veera Heikkinen - Lacoste 7p
2. Ella Yliluoma - Mortymer 9p
3. Miia Kojonen - Magic Phantom 9p
4. Elli Hämäläinen - Lähderinteen Franz 12p
5. Elina Lehtikangas - Roosa 15p
6. Katariina Mattila - Ilo-Vokker 17p
7. Iida Salmela - Finnheavy Batrox 19p
8. Iiris Kettula - Santteri 20p
9. Milla Saarakkala - Ilo-Vokker 25p



2016
Kouluratsastus
C-mestari: Fanni Lahti - Justus
Hopeamitalisti Suvi Kantola - Liekin Vili
Pronssimitalisti Hanna-Mari Viitala - Desperata
B-mestari: Henriikka Mäkinen - Wiittala Theodor
Hopeamitalisti Mervi Lepola - Pasisti
Pronssimitalisti Milla Kojonen - Artemon
A-mestari: Milla Kojonen - Merlin III
Hopeamitalisti Aino-Maria Hakala - Catootje
Pronssimitalisti Essi Kojonen - Källbackas Farfalla

Esteratsastus
C-mestari: Fanni Lahti - Justus

B-mestari: Sanna Särkiniemi - Harrison

A-mestari: -

Mini-cup 2016 lopputulos:
Venla Kattelus - Roosa 3/3 osallistumista
Enni-Maija Hovila - Björkåsens Freja 2/3
Aku Sillanpää - Tuulten Toivi & Rain Over Me 2/3
Heta Sillanpää - Rain Over Me 2/3

Pikku-cup 2016 lopputulos:
1. Elina Lehtikangas - Roosa 8p
2. Ella Yliluoma - Mortymer 8p
3. Fanni Lahti - Justus 9p
4. Veera Heikkinen - Roosa 9p
5. Iiris Kettula - Santteri 13p
6. Susanna Mantere - Santteri 16p



Vuoden 2015 esteiden B-mestari Mira Lakso ja Anmarie Everest c. Marjo Välikangas 2015
Kouluratsastus
C-mestari: Hanna-Kaisa Lukkarinen - Konforte
Hopeamitalisti Heidi Sjöblom - Soolo II
Pronssimitalisti Fanni Lahti - Justus
B-mestari: Mari Kaipainen - Kamoon
Hopeamitalisti Mervi Lepola - Pasisti
Pronssimitalisti Sanni Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch
A-mestari: Milla Kojonen - Merlin III
Hopeamitalisti Kati Renko - Sacrosanct
Pronssimitalisti Ella Renko - Star of Happy

Esteratsastus
C-mestari: Juulia Niskanen - Noble Mysteri
Hopeamitalisti Sanni Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch
B-mestari: Mira Lakso - Anmarie Everest
Hopeamitalisti Mari Kaipainen - Toris
Pronssimitalisti Sanni Kuoppala - Silver Hill´s Wildwitch
A-mestari: Mari Kaipainen - Kamoon
Hopeamitalisti Mira Lakso - Anmarie Everest
Pronssimitalisti Sini Ojala - Orlando



Vuoden 2014 koulumestaruuksissa Mari Kaipainen ja Toris c. Marjo Välikangas 2014
Kouluratsastus
C-mestari: Mari Kaipainen - Toris
Hopeamitalisti Essi Kojonen - Källbackas Farfalla
Pronssimitalistit Mari Kaipainen - Kamoon ja Aino-Maria Hakala - Catootje
B-mestari: Outi Lahti - Imperator
Hopeamitalisti Katariina Kangas - Kalanhoe
Pronssimitalisti Mari Kaipainen - Kamoon
A-mestari: Milla Kojonen - Merlin III
Hopeamitalisti Ella Renko - Star of Happy
Pronssimitalisti Kati Renko - Sacrosanct

Esteratsastus
C-mestari: Mari Kaipainen - Toris
Hopeamitalisti Sanna Huhtala - Patotero
Pronssimitalisti Ella Renko - Star of Happy
B-mestari: Johanna Karkaus- Ricki Star
Hopeamitalisti Mira Lakso - Anmarie Everest
Pronssimitalisti Sini Ojala - Orlando
A-mestari: Tarja Huhtala - Kyllin Mane
Hopeamitalisti Sini Ojala - Orlando
Pronssimitalisti Tarja Huhtala - Casparant Mood

2013
Kouluratsastus
C-mestari: Mervi Lepola - Pasisti
Hopeamitalisti Kati Renko - Star Of Flame
Pronssimitalisti Mari Kaipainen - Kamoon
B-mestari: Milla Kojonen - Merlin III
Hopeamitalisti Kati Renko - Sacrosanct
A-mestari: Taru Alaranta - Akai Retto
Hopeamitalisti Katariina Kuoppala - Femrizh
Pronssimitalisti Milla Kojonen - Merlin III

Esteratsastus
C-mestari: Johanna Karkaus - Ricki Star
Hopeamitalisti Kaisa Klemola - Mattilan Kaapo
Pronssimitalisti Hanna-Mari Viitala - Tillara
B-mestari: Tarja Huhtala - Kyllin Mane
Hopeamitalisti Tarja Huhtala - Casparant Mood
Pronssimitalisti Johanna Kujala - Medoc´s Memory
A-mestari: Johanna Kujala - Medoc´s Memory
Hopeamitalisti Sanna Huhtala - Anmarie Everest
Pronssimitalisti Kaisa Klemola - Mattilan Falconella

Vuoden 2011 KaRS:n A-mestari kouluratsastuksessa, Milla Kojonen ja Merkin III c. Johanna Karkaus 2012
Kouluratsastus
C-mestaruus: Katariina Kuoppala - Fair Armani
B-mestaruus: Milla Kojonen - Merlin III
A-mestaruus: Taru Alaranta - Akai Retto

Esteratsastus
C-mestaruus: Sanna Huhtala - Anmarie Everest
B-mestaruus: Tarja Huhtala - Kyllin Mane
A-mestaruus: Sini Ojala - Nasser

2011
Kouluratsastus
C-mestaruus: Vilma Kinnunen - Pysen
B-mestaruus: Mari Kaipainen - Kyllin Mane
A-mestaruus: Milla Kojonen - Merlin III

Esteratsastus
C-mestaruus: Sanna Huhtala - Anmarie Everest
B-mestaruus: Mari Kaipainen - Leevin Leimu
A-mestaruus: Sini Ojala - Nasser ja Mari Kaipainen - Kyllin Mane

2010
Kouluratsastus
C-mestaruus: Satu-Maria Ikola - Femritz
B-mestaruus: Satu-Maria Ikola - Fiona Vera
A-mestaruus: Taru Alaranta - Akai Retto

Esteratsastus
C-mestaruus: Sanna Huhtala - Anmarie Everest
B-mestaruus: Sini Ojala - Neesa
A-mestaruutta ei jaettu

2009
Kouluratsastus
C-mestaruus: Kati Renko - Sacrosanct
B-mestaruus: Tarja Seurujärvi - Pysen
A-mestaruus: Päivi Alanen - Vesan Vintiö

Esteratsastus
C-mestaruus: Kati Renko - Sacrosanct
B-mestaruus: Hanna-Mari Viitala - Zaha Du Rumba

2008
Kouluratsastus
C-mestaruus: Teija Syynimaa - Vesan Vintiö
B-mestaruus: Sanna Ylipelkonen - Vesan Vintiö

Esteratsastus
C-mestaruus: Sanna Ylipelkonen - Anmarie Everest
B-mestaruus: Hanna-Mari Viitala - Mr Premier

2007
Molemmat vuoden 2007 mestaruuskilpailut peruttiin osanottajapulan vuoksi.

2006
Kouluratsastus
C-mestaruus: Tahiti Keskinen - Rasma
B-mestaruus: Vilma Kinnunen - Big Man

Esteratsastus
C-mestaruus: Heli Jakku - Valpurin Veera
B-mestaruutta ei jaettu

2005
Kouluratsastus
C-mestaruus: Heli Jakku - Russian Golden
B-mestaruus: Raisa Valli - Vesan Vintiö

Estemestaruuskilpailu peruttiin osanottajapulan vuoksi

2004
Kouluratsastus
C-mestaruus: Jenni Lahti - Gold Hawk of Houston
B-mestaruus: Jenni Lahti - Gold Hawk of Houston

Esteratsastus
C-mestaruus: Henriikka Viitala - Mr Premier
B-mestaruus: Henriikka Viitala - Mr Premier

2003
Koulumestaruuskilpailut peruttiin osanottajapulan vuoksi

Esteratsastus
C-mestaruus: Henriikka Viitala - Mr Premier
B-mestaruuta ei jaettu

2002
Kouluratsastus
C-mestaruus: Satu-Maria Ikola - Vesan Vintiö
B-mestaruus: Satu-Maria Ikola - Vesan Vintiö
Paras lv/pv-ratsukko: Heli Pitkäjärvi - Don Ferry
Paras sh-ratsukko: Satu-Maria Ikola - Vesan Vintiö

Esteratsastus
C-mestaruus: Henriikka Viitala - V.V.Jevelyn
B-mestaruus: Emmi Keskinen - Peter Nibs
Paras lv/pv-ratsukko: Emmi Keskinen - Peter Nibs
Paras poniratsukko: Henriikka Viitala - V.V.Jevelyn
Paras sh-ratsukko: Maria Voutilainen - Vintter

2001
Koulumestaruuskilpailut peruttiin osanottajapulan vuoksi

Esteratsastus
C-mestaruus: Henriikka Viitala - V.V.Jevelyn
B-mestaruus: Raisa Valli - Elferston
Paras lv/pv-ratsukko: Raisa Valli - Elferston
Paras poniratsukko: Henriikka Viitala - V.V.Jevelyn
Paras sh-ratsukko: Maria Voutilainen - Vintter

2000
Kouluratsastus
C-mestaruus: Päivi Alanen - Jämerä
B-mestaruus: Päivi Alanen - Vesan Vintiö
Juniorimestaruus: Elena Syväjärvi - Partel
Paras lv/pv-ratsukko: Liisa Luomanmäki - Don Ferry
Paras poniratsukko: Elena Syväjärvi -Partel
Paras sh-ratsukko: Päivi Alanen - Vesan Vintiö


Esteratsastus
C-mestaruus: Kirsi Siltamäki - Marillon
B-mestaruus: Raisa Valli - Elferston
Paras lv/pv-ratsukko: Raisa Valli - Elferston
Paras poniratsukko: Satu Ikola - Partel
Paras sh-ratsukko: Soila Huhtaluhta - Vintter


1999
Kouluratsastus
C-mestaruus: Päivi Alanen - Vesan Vintiö
B-mestaruus: Henna-Riikka Ketomäki - Vesan Vintiö

Esteratsastus
C-mestaruus: Annika Kujanen - Peter Nibs
B-mestaruus: Mari-Leena Nyrhinen - Mimosa


1998
Kouluratsastus
C-mestaruus: Jenni Lahti - The Jolly Joker
B-mestaruus: Jenni Lahti - The Jolly Joker

Esteratsastus
C-mestaruus: Mari-Leena Nyrhinen - Mimosa
B-mestaruus: Jenni Lahti - The Jolly Joker

1997
Kouluratsastus
C-mestaruus: Anne Paalanen - Marie
B-mestaruus: Jenni Lahti - The Jolly Joker

Esteratsastus
C-mestaruus: Heidi Heikkilä - Marie
B-mestaruus: Annika Kujanen - Peter Nibs

1996
Yhdistetty koulu+estemestaruus: Sonja Riihikangas - Chin Chin

1995
Yhdistetty koulu+estemestaruus: Liisa Luomanmäki - Don Ferry

1994
Laukkamestaruus
suomenhevoset: Terhi Saari - Vinkeli
ponit: Eveliina Salo - Lakon Illusia
lv/pv: Terhi Saari - Bartel

1993
Laukkamestaruus
shetlanninponit: Anne-Maria Järvi - Anja van het Stalletje
suomenhevoset: Kati Annola - Kipsuri
ponit: Satu Isosomppi - Sindy Polish
lv/pv: Terhi Saari - Bartel


1992
Laukkamestaruus: Kristiina Töyli - Kipsuri

1991
Laukkamestaruus: Arja Tala - Big Newport