VUODEN PALKITUT

Vuonna 1995 käytiin ensimmäinen jäsenten välinen pistekilpailu. Siitä lähtien on vuosittain palkittu pistekilpailun voittaja pokaalilla. Tämän lisäksi on joskus satunnaisesti muistettu myös muita menestyneitä ratsukoita. Vuodesta 2004 on ratsastusseuramme palkinnut kilpakentillä ansioituneita ratsastajia stipendeillä. Johtokunta valitsee vuoden lopussa pistekilpailun tulosten perusteella palkittavat jäsenet. Vuoteen 2006 saakka pisteitä on saanut vain seuran omista kisoista, vuodesta 2007 alkaen on pistekilpailuun laskettu myös muiden seurojen seura- ja aluekilpailuihin osallistumisesta saadut sijoituspisteet.


VUOSI 2016
Pistekilpailun voittaja: Milla Kojonen - Merlin III
Vuoden tulokas-seniori: Katja Tammela - Magic Phantom
Vuoden tulokas-juniori: Fanni Lahti - Justus
Vuoden nousijat: Ella Yliluoma ja Veera Heikkinen
Vuoden seura-aktiivit: Essi Kojonen ja Katja Tammela
Vuoden menestyjät, Luokkavoitto 2-tason kilpailussa: Tapani Hölsömäki - Donna-Lena, Milla Kojonen - Merlin III ja Taru Alaranta - Akai Retto
KaRS Pikku-cup palkitut: 1. Elina Lehtikangas - Roosa, 2. Ella Yliluoma - Mortymer, 3. Fanni Lahti - Justus
Valokuvauskilpailun parhaat: 1. Sanna Särkiniemi, 2. Saila Ruuhinen

SRL:n hopeinen ansiomerkki: Päivi Alanen

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2015
Pistekilpailun voittaja: Sini Ojala - Orlando
Vuoden tulokas-seniori: Essi Kojonen - Källbackas Farfalla
Vuoden nousija-juniori: Mira Lakso - Anmarie Everest
Vuoden nousija-seniorit: Kati Renko - Radcliff ja Katariina Kuoppala - Touko-Salama
Vuoden seura-aktiivit: Tarja Tynilä ja Marjo Välikangas
Kunniamaininnat:
Milla Kojonen - Merlin III (aktiivinen kilpailija 2- ja 3-tasolla)
Mari Kaipainen - Kamoon ( Pohjanmaan alueen yhdistetty poniratsastajien, nuorten hevosten ja suomenhevosten kenttämestaruushopea)

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2014
Pistekilpailun voittaja: Taru Alaranta - Akai Retto
Vuoden tulokas-juniori : Sini Ojala - Orlando
Vuoden tulokas-seniori: Katariina Kangas - Kalanhoe
Vuoden nousijat: Mervi Lepola - Pasisti ja Ella Renko - Star of Happy
Vuoden seura-aktiivit: Marika Kosola ja Sari Pellonpää
Vuoden menestyjä: Mari Kaipainen - Kamoon ja Toris
Kunniamaininta: Tarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruushopea)

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2013
Pistekilpailun voittaja: Milla Kojonen - Merlin III
Vuoden tulokas-juniori : Johanna Kujala - Medoc´s Memory
Vuoden tulokas-seniori: Katariina Kuoppala - Fair Armani
Vuoden nousija: Outi Lahti - Imperator
Vuoden seura-aktiivi ja poni-äiti: Anne Sjöblom
Kunniamaininta: Milla Kojonen - Merlin III
(Pohjanmaan alueen juniorien koulumestaruus sekä alueitten välisten koulujoukkuemestaruuksien kultamitalisti)
Kunniamaininta: Tarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruus)

Vuoden 2012 palkittuja; Tarja Huhtala, Mira Lakso ja Milla Kojonen
Pistekilpailun tulokset
VUOSI 2012
Pistekilpailun voittaja: Milla Kojonen - Merlin III
Vuoden tulokas-juniori : Mira Lakso - Anmarie Everest
Vuoden tulokas-seniori: Tarja Huhtala- Kyllin Mane
Vuoden nousija: Suvi Jussinmäki- Fair Armani
Kunniamaininta: Milla Kojonen - Merlin III
(Pohjanmaan Pikkucupissa pärjääminen)
Kunniamaininta: Tarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruus)

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2011
Pistekilpailun voittaja: Milla Kojonen - Merlin III
Vuoden tulokas-juniori : Noora Elgland - Geroma
Vuoden tulokas-seniori: Mari Kaipainen - Kyllin Mane ja Leevin Leimu
Vuoden nousija: Milla Kojonen - Merlin III
Kunniamaininta: Milla Kojonen - Merlin III
(Pohjanmaan Junioricupin III-sija)
Kunniamaininta: Tapani Hölsömäki - Ratamestari
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten estemestaruus-hopea)

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2010
Vuoden 2011 palkitut; Tapani Hölsömäki, Mari Kaipainen, Noora Elgland ja Milla Kojonen Pistekilpailun voittaja: Tahiti Keskinen - Rasma II
Vuoden tulokas-juniori : Sini Ojala - Neesa
Vuoden tulokas-seniori: Taru Alaranta - Akai Retto
Vuoden Herrasmiestulokas: Tapani Hölsömäki - Ratamestari
Vuoden nousija: Henriikka Viitala - Akai Retto

Pistekilpailun tulokset


VUOSI 2009
Pistekilpailun voittaja: Tarja Seurujärvi - Pysen
Vuoden tulokas-juniori: Heidi Sjöblom - Jokimäen Julius
Vuoden tulokas-seniori: Kati Renko - Sacrosanct
KaRS:n 25-v. juhlastipendi: Tarja Seurujärvi

Pistekilpailun tulokset


VUOSI 2008
Pistekilpailun voittaja: Henriikka Viitala - Zaha Du Rumba
Vuoden tulokas-juniori: Milla Kojonen - Rommi-Toti
Vuoden tulokas-seniori: Tiina Kujala - Ropin Velmu
Vuoden 2010 palkitut; Tahiti Keskinen, Taru Alaranta, Tapani Hölsömäki ja Sini Ojala
Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2007
Pistekilpailun voittaja: Elena Syväjärvi - Lemmentuska
Vuoden tulokas-juniori: Essi Kojonen - Huli-Veto
Vuoden tulokas-seniori: Sanna Ylipelkonen - Anmarie Everest

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2006
Pistekilpailun voittaja: Vilma Kinnunen - Big Man
Vuoden tulokas-juniori: Johanna Karkaus - Ricki Star
Vuoden tulokas-seniori: Tahiti Keskinen - Rasma
Kannustusstipendi: Pauliina Luomanen - Sky Piper

Pistekilpailun tulokset




VUOSI 2005
Pistekilpailun voittaja: Elena Syväjärvi - Lemmentuska
Vuoden tulokas: Vilma Kinnunen - Big Man
Kannustusstipendi: Eini Tyynismaa - Rehti-Ripa
Kannustusstipendi: Susa Ansio - Piston-Lumo
Positiivinen yllättäjä: Tapani Hölsömäki - Paaseri

Pistekilpailun tulokset
Vuoden 2007 tulokasseniori Sanna ja Anmarie Everest
VUOSI 2004
Pistekilpailun voittaja: Henriikka Viitala - Mr Premier
Paras nuori esteratsastaja: Henriikka Viitala - Mr Premier
Paras nuori kouluratsastaja: Elena Syväjärvi - Lemmentuska

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2002
Pistekilpailun voittaja: Satu-Maria Ikola - Vesan Vintiö

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2001
Pistekilpailun voittaja: Raisa Valli - Elferston

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 2000
Pistekilpailun voittaja: Annika Kujanen - Peter Nibs
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkinto: Raisa Valli - Elferston ja Päivi Alanen - Vesan Vintiö

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 1999
Pistekilpailun voittaja: Päivi Alanen - Vesan Vintiö
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkinto: Päivi Alanen - Vesan Vintiö
Symppisratsukko: Elena Syväjärvi - Limbo

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 1998
Pistekilpailun voittaja: Jenni Lahti - The Jolly Joker
Juniorilupaus: Mari-Leena Nyrhinen - Mimoska
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkinto: Jenni Lahti - The Jolly Joker
Symppisratsukko: Heidi Tuomela - Donora

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 1997
Pistekilpailun voittaja: Annika Kujanen - Peter Nibs
Juniorilupaus: Hanne-Mari Mäki - H.L.Valto
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkinto: Anna Paalanen - Marie

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 1996
Pistekilpailun voittaja: Annika Kujanen - Lakon Illusia
Juniorilupaus: Johanna Lahti - Jolla
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkinto: Eija Lahtinen - Pame

Pistekilpailun tulokset

VUOSI 1995
Pistekilpailun voittaja: Annika Kujanen - Lakon Illusia