SEURAMESTARIT

KaRS:n seuramestaruus

Vuonna 1991 järjestettiin ensimmäiset Kauhavan Ratsastusseuran mestaruuskilpailut Kauhavan raviradalla, lajina oli laukkakilpailu. Muutaman vuoden kuluttua turvallisuussyistä vaihdettiin mestaruuskilpailuksi yhdistetty koulu- ja estekilpailu.

Nykyään kilpaillaan mestaruuksista erikseen sekä koulu- että esteratsastuksessa. Kouluratsastuksessa mestaruudet ratkotaan HeC,  HeB ja HeA-tasoilla. Esteissä korkeudet olivat alunperin C-mestaruus 60 – 70 cm, B-mestaruus 80cm ja A-mestaruus 90cm. Vuodesta 2018 eteenpäin muutettiin estemestaruudet korkeuksiin: C-mestaruus 60cm, B-mestaruus 70cm ja A-mestaruus 80cm.

Vuonna 2019 päivitettiin ja kirjattiin ylös seuramestaruussäännöt.

KaRS:n cup-kilpailusarja


Vuonna 2016 starttasi kilpailemista aloitteleville, ja ainoastaan 1-tasolla kilpaileville juniori-ikäisille jäsenille oma cup-kilpailusarja.

Mini-cupissa kilpailevat 10-vuotiaat ja nuoremmat, kilpailusuorituksessa taluttaja tai avustaja on sallittu. Pikku-cupissa kilpailijat ovat enintään 16-vuotiaita, eivätkä he käytä avustajaa kilpailusuorituksen aikana.
Osakilpailuja on kesän aikana kolme, 1 este- ja 2 koulukilpailua, ja ne kaikki käydään Kosolan Tallilla Ylihärmässä.
Mini-cupissa palkitaan kaikki kilpailijat, jotka ovat suorittaneet vähintään 2 osakilpailua hyväksytysti.
Pikku-cupissa lasketaan sijoitusten perusteella kilpaileville ratsukoille pisteet joka osakilpailusta, ja kolmen osakilpailun jälkeen suurimmann pistemäärän saanut on voittaja.

Vuonna 2018 kehitettiin KaRS:n cup kilpailuja. Yleisön pyynnöstä päivänvalon näki kolmas cup-kilpailusarja – Junioricup. Tämä cup on avoin kaikille KaRS:n juniori-ikäisille jäsenille, ja kilpaillaan HeB-tasolla kouluratsastuksessa sekä 60 – 70cm tasolla esteratsastuksessa.
Vuonna 2020 Junioricupiin lisättiin kaksi osakilpailua, eli niitä on yhteensä viisi (2 este- ja 3 kouluosakilpailua), näistä neljän osakilpailun tulokset lasketaan lopputulokseen.

VUOSI 2021

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariMarjaana Itäniemi – Artemon
C hopeamitalistiHilla Perkiö – Kosolan Vivetar
C pronssimitalistiTuulia Autio – Semil
B-mestariJonna Jaakkola – Silver Hill’s Wildwitch
B hopeamitalistiHeidi Väisänen – Helmi Olivia
B pronssimitalisti Veera Heikkinen – Kosolan Vivetar
A-mestariJenna Alanen – Artemon
A hopeamitalistiAnniina Sjöblom – Collezione
A pronssimitalisti
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariSusanna Saarenpää – Tempo Presto
C hopeamitalistiJonna Jaakkola – Silver Hill’s Wildwitch
C pronssimitalistiMaija Holkkola – Kosolan Vivetar
B-mestariMerja Seurujärvi – Degsme
B hopeamitalistiHilla Perkiö – Kosolan Vivetar
B pronssimitalisti Katariina Mattila – Ilo-Vokker
A-mestari
A hopeamitalisti
A pronssimitalisti

VUOSI 2020

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariHeidi Väisänen – Helmi Olivia
C hopeamitalistiSusanna Saarenpää – Artemon
C pronssimitalistiNeea Suominen – Helan Hymy
B-mestariJenna Alanen – Artemon
B hopeamitalistiElli Hämäläinen – Lennon Merkki
B pronssimitalisti Merja Seurujärvi – Imperator
A-mestariEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
A hopeamitalistiAnniina Sjöblom – Collezione
A pronssimitalistiTarja Seurujärvi – Briana
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHilla Perkiö – Helan Hymy
C hopeamitalistiSusanna Saarenpää- Ennenkuin
C pronssimitalistiVeera Heikkinen – Semil
B-mestariJenna Alanen – Taiga
B hopeamitalistiMiia Kojonen – Källbackas Farfalla
B pronssimitalisti Essi Kojonen – Källbackas Farfalla
A-mestariJohanna Karkaus – Ölve
A hopeamitalistiJenni Väisänen – Helmi Olivia
A pronssimitalistiElli Hämäläinen – Condor

VUOSI 2019

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariVeera Heikkinen – Kosolan Vivetar
C hopeamitalistiKatariina Mattila – Ilo-Vokker
C pronssimitalistiElina Lehtikangas – Helan Hymy
B-mestariElli Hämäläinen – Briana
B hopeamitalistiMilla Kojonen – Voittajatar
B pronssimitalisti Anniina Sjöblom – Collezione
A-mestariTaru Alaranta – Dony de Niro
A hopeamitalistiEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
A pronssimitalistiSanni Kuoppala – Silver Hill’s Wildwitch

Estemestaruuskilpailuja ei järjestetty.

VUOSI 2018

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariJenna Alanen – Artemon
C hopeamitalistiElina Lehtikangas – Helan Hymy
C pronssimitalistiSanna Särkiniemi – Harrison
B-mestariLeea Kaakinen – Voittajatar
B hopeamitalistiMilla Kojonen – Pasisti
B pronssimitalisti Milla Kojonen – Artemon
A-mestariEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
A hopeamitalistiMilla Kojonen – Calimero
A pronssimitalistiTarja Seurujärvi – Imperator

Estemestaruuskilpailut peruttu osanottajapulan takia.

VUOSI 2017

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariFanni Lahti – Justus
C hopeamitalistiEllli Hämäläinen – Lähderinteen Franz
C pronssimitalistiJanita Mäki – Finnheavy Batrox
B-mestariMervi Lepola – Pasisti
B hopeamitalistiHanna-Mari Viitala – Desperata
B pronssimitalisti Milla Kojonen – Artemon
A-mestariMilla Kojonen – Merlin III
A hopeamitalistiTarja Seurujärvi – Imperator
A pronssimitalistiHanna-Mari Viitala – Desperata
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariElla Yliluoma – Mortymer
C hopeamitalistiAino-Maria Hakala – Briana
C pronssimitalisti
B-mestariSanna Särkiniemi – Harrison
B hopeamitalistiSanni Kuoppala – Silver Hill´s Wildwitch
B pronssimitalisti 
A-mestari
A hopeamitalisti
A pronssimitalisti

VUOSI 2016

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariFanni Lahti – Justus
C hopeamitalistiSuvi Kantola – Liekin Vili
C pronssimitalistiHanna-Mari Viitala – Desperata
B-mestariHenriikka Mäkinen – Wiittala Theodor
B hopeamitalistiMervi Lepola – Pasisti
B pronssimitalisti Milla Kojonen – Artemon
A-mestariMilla Kojonen – Merlin III
A hopeamitalistiAino-Maria Hakala – Catootje
A pronssimitalistiEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariFanni Lahti – Justus
C hopeamitalisti
C pronssimitalisti
B-mestariSanna Särkiniemi – Harrison
B hopeamitalisti
B pronssimitalisti 
A-mestari
A hopeamitalisti
A pronssimitalisti

VUOSI 2015

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariHanna-Kaisa Lukkarinen – Konforte
C hopeamitalistiHeidi Sjöblom – Soolo II
C pronssimitalistiFanni Lahti – Justus
B-mestariMari Kaipainen – Kamoon
B hopeamitalistiMervi Lepola – Pasisti
B pronssimitalisti Sanni Kuoppala – Silver Hill´s Wildwitch
A-mestariMilla Kojonen – Merlin III
A hopeamitalistiKati Renko – Sacrosanct
A pronssimitalistiElla Renko – Star of Happy
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariJuulia Niskanen – Noble Mysteri
C hopeamitalistiSanni Kuoppala – Silver Hill´s Wildwitch
C pronssimitalisti
B-mestariMira Lakso – Anmarie Everest
B hopeamitalistiMari Kaipainen – Toris
B pronssimitalisti Sanni Kuoppala – Silver Hill´s Wildwitch
A-mestariMari Kaipainen – Kamoon
A hopeamitalistiMira Lakso – Anmarie Everest
A pronssimitalistiSini Ojala – Orlando

VUOSI 2014

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariMari Kaipainen – Toris
C hopeamitalistiEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
C pronssimitalistitMari Kaipainen – Kamoon ja Aino-Maria Hakala – Catootje
B-mestariOuti Lahti – Imperator
B hopeamitalistiKatariina Kangas – Kalanhoe
B pronssimitalisti Mari Kaipainen – Kamoon
A-mestariMilla Kojonen – Merlin III
A hopeamitalistiElla Renko – Star of Happy
A pronssimitalistiKati Renko – Sacrosanct
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariMari Kaipainen – Toris
C hopeamitalistiSanna Huhtala – Patotero
C pronssimitalistiElla Renko – Star of Happy
B-mestariJohanna Karkaus- Ricki Star
B hopeamitalistiMira Lakso – Anmarie Everest
B pronssimitalisti Sini Ojala – Orlando
A-mestariTarja Huhtala – Kyllin Mane
A hopeamitalistiSini Ojala – Orlando
A pronssimitalistiTarja Huhtala – Casparant Mood

VUOSI 2013

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariMervi Lepola – Pasisti
C hopeamitalistiKati Renko – Star Of Flame
C pronssimitalistiMari Kaipainen – Kamoon
B-mestariMilla Kojonen – Merlin III
B hopeamitalistiKati Renko – Sacrosanct
B pronssimitalisti 
A-mestariTaru Alaranta – Akai Retto
A hopeamitalistiKatariina Kuoppala – Femrizh
A pronssimitalistiMilla Kojonen – Merlin III
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariJohanna Karkaus – Ricki Star
C hopeamitalistiKaisa Klemola – Mattilan Kaapo
C pronssimitalistiHanna-Mari Viitala – Tillara
B-mestariTarja Huhtala – Kyllin Mane
B hopeamitalistiTarja Huhtala – Casparant Mood
B pronssimitalisti Johanna Kujala – Medoc´s Memory
A-mestariJohanna Kujala – Medoc´s Memory
A hopeamitalistiSanna Huhtala – Anmarie Everest
A pronssimitalisti Kaisa Klemola – Mattilan Falconella

VUOSI 2012

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariKatariina Kuoppala – Fair Armani
B-mestariMilla Kojonen – Merlin III
A-mestariTaru Alaranta – Akai Retto
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariSanna Huhtala – Anmarie Everest
B-mestariTarja Huhtala – Kyllin Mane
A-mestariSini Ojala – Nasser

VUOSI 2011

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariVilma Kinnunen – Pysen
B-mestariMari Kaipainen – Kyllin Mane
A-mestariMilla Kojonen – Merlin III
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariSanna Huhtala – Anmarie Everest
B-mestariMari Kaipainen – Leevin Leimu
A-mestariSini Ojala – Nasser ja Mari Kaipainen – Kyllin Mane

VUOSI 2010

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariSatu-Maria Ikola – Femritz
B-mestariSatu-Maria Ikola – Fiona Vera
A-mestariTaru Alaranta – Akai Retto
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariSanna Huhtala – Anmarie Everest
B-mestariSini Ojala – Neesa
A-mestariEi jaettu

VUOSI 2009

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariKati Renko – Sacrosanct
B-mestariTarja Seurujärvi – Pysen
A-mestariPäivi Alanen – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariKati Renko – Sacrosanct
B-mestariHanna-Mari Viitala – Zaha Du Rumba

VUOSI 2008

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariTeija Syynimaa – Vesan Vintiö
B-mestariSanna Ylipelkonen – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariSanna Ylipelkonen – Anmarie Everest
B-mestariHanna-Mari Viitala – Mr Premier

VUOSI 2007

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariEi jaettu
B-mestariEi jaettu
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariEi jaettu
B-mestariEi jaettu

VUOSI 2006

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariTahiti Keskinen – Rasma
B-mestariSanna YlipelVilma Kinnunen – Big Mankonen – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHeli Jakku – Valpurin Veera
B-mestariEi jaettu

VUOSI 2005

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariHeli Jakku – Russian Golden
B-mestariRaisa Valli – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariEi jaettu
B-mestariEi jaettu

VUOSI 2004

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariJenni Lahti – Gold Hawk of Houston
B-mestariJenni Lahti – Gold Hawk of Houston
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHenriikka Viitala – Mr Premier
B-mestariHenriikka Viitala – Mr Premier

VUOSI 2003

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariEi jaettu
B-mestariEi jaettu
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHenriikka Viitala – Mr Premier
B-mestariEi jaettu

VUOSI 2002

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariSatu-Maria Ikola – Vesan Vintiö
B-mestariSatu-Maria Ikola – Vesan Vintiö
Paras lv/pv-ratsukkoHeli Pitkäjärvi – Don Ferry
Paras sh-ratsukkoSatu-Maria Ikola – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHenriikka Viitala – V.V.Jevelyn
B-mestariEmmi Keskinen – Peter Nibs
Paras lv/pv-ratsukkoEmmi Keskinen – Peter Nibs
Paras poniratsukkoHenriikka Viitala – V.V.Jevelyn
Paras sh-ratsukkoMaria Voutilainen – Vintter

VUOSI 2001

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariEi jaettu
B-mestariEi jaettu
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHenriikka Viitala – V.V.Jevelyn
B-mestariRaisa Valli – Elferston
Paras lv/pv-ratsukkoRaisa Valli – Elferston
Paras poniratsukkoHenriikka Viitala – V.V.Jevelyn
Paras sh-ratsukkoMaria Voutilainen – Vintter

VUOSI 2000

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariPäivi Alanen – Jämerä
B-mestariPäivi Alanen – Vesan Vintiö
JuniorimestaruusElena Syväjärvi – Partel
Paras lv/pv-ratsukkoLiisa Luomanmäki – Don Ferry
Paras poniratsukkoElena Syväjärvi -Partel
Paras sh-ratsukkoPäivi Alanen – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariKirsi Siltamäki – Marillon
B-mestariRaisa Valli – Elferston
Paras lv/pv-ratsukkoRaisa Valli – Elferston
Paras poniratsukkoSatu Ikola – Partel
Paras sh-ratsukkoSoila Huhtaluhta – Vintter

VUOSI 1999

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariPäivi Alanen – Vesan Vintiö
B-mestariHenna-Riikka Ketomäki – Vesan Vintiö
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariAnnika Kujanen – Peter Nibs
B-mestariMari-Leena Nyrhinen – Mimosa

VUOSI 1998

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariJenni Lahti – The Jolly Joker
B-mestariJenni Lahti – The Jolly Joker
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariMari-Leena Nyrhinen – Mimosa
B-mestariJenni Lahti – The Jolly Joker

VUOSI 1997

MESTARUUSKOULURATSASTUS
C-mestariAnne Paalanen – Marie
B-mestariJenni Lahti – The Jolly Joker
MESTARUUSESTERATSASTUS
C-mestariHeidi Heikkilä – Marie
B-mestariAnnika Kujanen – Peter Nibs

VUOSI 1996

MESTARUUSKOULURATSASTUS
Yhdistetty koulu+estemestaruusSonja Riihikangas – Chin Chin

VUOSI 1995

MESTARUUSKOULURATSASTUS
Yhdistetty koulu+estemestaruusLiisa Luomanmäki – Don Ferry

VUOSI 1994

LAUKKAMESTARUUSKOULURATSASTUS
SuomenhevosetTerhi Saari – Vinkeli
PonitEveliina Salo – Lakon Illusia
Lv/PvTerhi Saari – Bartel

VUOSI 1993

LAUKKAMESTARUUSKOULURATSASTUS
ShetlanninponitAnne-Maria Järvi – Anja van het Stalletje
SuomenhevosetKati Annola – Kipsuri
PonitSatu Isosomppi – Sindy Polish
Lv/PvTerhi Saari – Bartel

VUOSI 1992

LAUKKAMESTARUUSKOULURATSASTUS
LaukkamestaruusKristiina Töyli – Kipsuri

VUOSI 1991

LAUKKAMESTARUUSKOULURATSASTUS
LaukkamestaruusArja Tala – Big Newport

YHTEYDENOTOT

paivi.alanen@suomi24.fi

040 5866 317