VUODEN PALKITUT

Vuonna 1995 käytiin ensimmäinen jäsenten välinen pistekilpailu. Siitä lähtien on vuosittain palkittu pistekilpailun voittaja pokaalilla. Tämän lisäksi on joskus satunnaisesti muistettu myös muita menestyneitä ratsukoita. Vuodesta 2004 on ratsastusseuramme palkinnut kilpakentillä ansioituneita ratsastajia stipendeillä. Johtokunta valitsee vuoden lopussa pistekilpailun tulosten perusteella palkittavat jäsenet. Vuoteen 2006 saakka pisteitä on saanut vain seuran omista kisoista, vuodesta 2007 alkaen on pistekilpailuun laskettu myös muiden seurojen seura- ja aluekilpailuihin osallistumisesta saadut sijoituspisteet.

Pistekilpailun voittajaEmmi Kujala – Björkåsens Freja
Vuoden tulokas-senioriJonna Jaakkola – Silver Hill’s Wildwitch
Vuoden tulokas-junioriAada Kanninen – Lähderinteen Franz ja Iiris Paasonen – Lähderinteen Franz
Vuoden nousijaMaija Holkkola – Kosolan Roosa (pistekilpailun 6. sija)
Vuoden menestyjätAnniina Sjöblom – Collezione (kouluratsastuksen aluemestaruuspronssi juniori + lapsiratsastajat)
Leea Ohls – Di Caprio P (kouluratsastuksen aluemestaruuspronssi nuoret hevoset)
Ida Hjorth – Ankur (esteratsastuksessa 2 voittoa aluetasolla)
Elli Hämäläinen – Condor (esteratsastuksessa hyviä sijoituksia aluetasolla 80-90-tasolla)
KaRS Pikku-cup palkitut1. Emmi Kulaja – Björkåsens Freja 2. jaettu sija Saana Ylirinne – Kosolan Roosa   2. jaettu sija Hilla Perkiö – Kosolan Vivetar
KaRS Juniori-cup palkitut:1. Jenna Alanen -Artemon 2. Veera Heikkinen – Kosolan Vivetar      3. Katariina Mattila – Ilo-Vokker
Pistekilpailun voittajaIda Hjort – Ankur
Vuoden tulokas-senioriJenni Väisänen – Helmi Olivia
Vuoden tulokas-junioriSusanna Saarenpää – Artemon
Vuoden nousijatHilla Perkiö – Kosolan Vivetar ja Neea Suominen – Helan Hymy
Vuoden seura-aktiiviJonna Sorjonen-Lammi
Vuoden kökkäaktiivitEssi Parkkinen, Emma Heikkilä ja Alina Tolvanen sekä Heikki Pörsti ja Eero Soini
Vuoden menestyjä esteratsastusAlue-esteratsastusjoukkue: Tapani Hölsömäki – Donna-Lena, Jenni Väisänen – Helmi Olivia, Johanna Karkaus – Ölve ja Ida Hjorth – Ankur
Vuoden menestyjä kouluratsastusTarja Seurujärvi – Briana
YllätyspalkintoMarika Kosola, aktiivinen nuorisotyön edustaja
KaRS Pikku-cup palkitut1. Susanna Saarenpää – Artemon, 2. Hilla Perkiö – Kosolan Vivetar, 3. Neea Suominen – Helan Hymy
KaRS Juniori-cup palkitut:1. Jenna Alanen – Artemon, 2. Veera Heikkinen – Kosolan Vivetar, 3. Katariina Mattila – Ilo-Vokker
Pistekilpailun voittajaElla Yliluoma – Lil’ Romeo
Vuoden tulokas-senioriHeidi Sjöblom – Hennylän Helmeri
Vuoden tulokas-junioriAnniina Sjöblom – Collezione
Vuoden nousijatJohanna Karkaus – Ölve ja Merja Seurujärvi – Imperator
Vuoden seura-aktiivitKati Heikkinen ja Mari Yliluoma
Vuoden kökkäaktiivitVeikko Kosola, Mikko Yliluoma ja Pentti Korpi
Vuoden kunniamainintaLotta Antila, vikellys
KaRS Pikku-cup palkitut1. Ella Yliluoma – Lil’ Romeo, 2. Katariina Mattila – Ilo-Vokker, 3. Elina Lehtikangas – Helan Hymy
KaRS Juniori-cup palkitut:1. Jenna Alanen – Artemon, 2. Veera Heikkinen – Kosolan Vivetar, 3. Elli Hämäläinen – Lennon Merkki
Pistekilpailun voittajaLeea Kaakinen – Dolce Vita de L’aube
Vuoden tulokas-senioriSusa Ansio – Special Lady
Vuoden tulokas-junioriJenna Alanen – Artemon
Vuoden nousija senioriEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
Vuoden nousija junioritElina Lehtikangas ja Elli Hämäläinen
Vuoden seura-aktiivitMerja Seurujärvi ja Sanna Särkiniemi
Vuoden kökkäaktiivitTimo Alanen, Pentti Korpi ja Salla Seurujävi
Seuran ulkopuoliset kökkäaktiivitPekka Ekola, Heikki Pörsti, Eero Soini ja Pentti Korpi
Vuoden poniäitiKirsi Särkiniemi
Vuoden menestyjä kouluratsastusLeea Kaakinen – Dolce Vita de L’Aube
Vuoden työllistäjäTuomas Virrankoski
KaRS Pikku-cup palkitut1. Veera Heikkinen – Kosolan Vivetar, 2. Jenna Alanen – Artemon, 3. Elina Lehtikangas – Helan Hymy
KaRS Juniori-cup palkitut:1. Elli Hämäläinen – Briana, 2. Miia Kojonen – Magic Phantom, 3. Ella Yliluoma – Lil¨Romeo

VUOSI 2017

Pistekilpailun voittajaTaru Alaranta – Dony De Niro
Vuoden tulokas-senioriLeea Kaakinen – Dolce Vita de L’Aube
Vuoden tulokas-junioriElli Hämäläinen – Lähderinteen Franz
Vuoden nousijasenioriTarja Seurujärvi – Imperator
Vuoden nousijajunioriMiia Kojonen – Magic Phantom
Vuoden seura-aktiivitMervi Lepola ja Reetta-Kaisa Vähäsarja
Seuran ulkopuoliset aktiivitHanne Vainionpää ja Heli Jakku
Vuoden poniäitiMari Yliluoma
Vuoden menestyjä esteratsastusTapani Hölsömäki – Donna-Lena
Vuoden menestyjä kouluratsastusTaru Alaranta – Dony De Niro
KaRS Pikku-cup palkitut:1. Veera Heikkinen – Lacoste, 2. Ella Yliluoma – Mortymer, 3. Miia Kojonen – Magic Phantom
Pistekilpailun voittajaMilla Kojonen – Merlin III
Vuoden tulokas-senioriKatja Tammela – Magic Phantom
Vuoden tulokas-junioriFanni Lahti – Justus
Vuoden nousijatElla Yliluoma ja Veera Heikkinen
Vuoden seura-aktiivitEssi Kojonen ja Katja Tammela
Vuoden menestyjätLuokkavoitto 2-tason kilpailussa: Tapani Hölsömäki – Donna-Lena, Milla Kojonen – Merlin III ja Taru Alaranta – Akai Retto
SRL:n hopeinen ansiomerkkiPäivi Alanen
KaRS Pikku-cup palkitut1. Elina Lehtikangas – Roosa, 2. Ella Yliluoma – Mortymer, 3. Fanni Lahti – Justus
Valokuvauskilpailun parhaat1. Sanna Särkiniemi, 2. Saila Ruuhinen
Pistekilpailun voittajaSini Ojala – Orlando
Vuoden tulokas-senioriEssi Kojonen – Källbackas Farfalla
Vuoden tulokas-junioriMira Lakso – Anmarie Everest
Vuoden nousijasenioritKati Renko – Radcliff ja Katariina Kuoppala – Touko-Salama
Vuoden nousijajunioriMiia Kojonen – Magic Phantom
Vuoden seura-aktiivitTarja Tynilä ja Marjo Välikangas
KunniamaininnatMilla Kojonen – Merlin III (aktiivinen kilpailija 2- ja 3-tasolla)
Mari Kaipainen – Kamoon ( Pohjanmaan alueen yhdistetty poniratsastajien, nuorten hevosten ja suomenhevosten kenttämestaruushopea)
Pistekilpailun voittajaTaru Alaranta – Akai Retto
Vuoden tulokas-senioriKatariina Kangas – Kalanhoe
Vuoden tulokas-junioriSini Ojala – Orlando
Vuoden nousijatMervi Lepola – Pasisti ja Ella Renko – Star of Happy
Vuoden seura-aktiivitMarika Kosola ja Sari Pellonpää
Vuoden menestyjäMari Kaipainen – Kamoon ja Toris
KunniamainintaTarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruushopea)
Pistekilpailun voittajaMilla Kojonen – Merlin III
Vuoden tulokas-senioriKatariina Kuoppala – Fair Armani
Vuoden tulokas-junioriJohanna Kujala – Medoc´s Memory
Vuoden nousijaOuti Lahti – Imperator
Vuoden seura-aktiivi ja poni-äitiAnne Sjöblom
KunniamaininnatMilla Kojonen – Merlin III
(Pohjanmaan alueen juniorien koulumestaruus sekä alueitten välisten koulujoukkuemestaruuksien kultamitalisti)
Tarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruus)
Pistekilpailun voittajaMilla Kojonen – Merlin III
Vuoden tulokas-senioriTarja Huhtala- Kyllin Mane
Vuoden tulokas-junioriMira Lakso – Anmarie Everest
Vuoden nousijaSuvi Jussinmäki- Fair Armani
KunniamaininnatMilla Kojonen – Merlin III
(Pohjanmaan Pikkucupissa pärjääminen)
Tarja Huhtala- Kyllin Mane
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten kenttämestaruus)
Pistekilpailun voittajaMilla Kojonen – Merlin III
Vuoden tulokas-senioriMari Kaipainen – Kyllin Mane ja Leevin Leimu
Vuoden tulokas-junioriNoora Elgland – Geroma
Vuoden nousijaMilla Kojonen – Merlin III
KunniamaininnatMilla Kojonen – Merlin III
(Pohjanmaan Junioricupin III-sija)
Tapani Hölsömäki – Ratamestari
(Pohjanmaan alueen suomenhevosten estemestaruus-hopea)
Pistekilpailun voittajaTahiti Keskinen – Rasma II
Vuoden tulokas-senioriTaru Alaranta – Akai Retto
Vuoden tulokas-junioriSini Ojala – Neesa
Vuoden HerrasmiestulokasTapani Hölsömäki – Ratamestari
Vuoden nousijaHenriikka Viitala – Akai Retto
Pistekilpailun voittajaTarja Seurujärvi – Pysen
Vuoden tulokas-senioriKati Renko – Sacrosanct
Vuoden tulokas-junioriHeidi Sjöblom – Jokimäen Julius
KaRS:n 25-v. juhlastipendiTarja Seurujärvi
Pistekilpailun voittajaHenriikka Viitala – Zaha Du Rumba
Vuoden tulokas-senioriTiina Kujala – Ropin Velmu
Vuoden tulokas-junioriMilla Kojonen – Rommi-Toti
Pistekilpailun voittajaElena Syväjärvi – Lemmentuska
Vuoden tulokas-senioriSanna Ylipelkonen – Anmarie Everest
Vuoden tulokas-junioriEssi Kojonen – Huli-Veto
Pistekilpailun voittajaVilma Kinnunen – Big Man
Vuoden tulokas-senioriTahiti Keskinen – Rasma
Vuoden tulokas-junioriJohanna Karkaus – Ricki Star
KunniastipendiPauliina Luomanen – Sky Piper
Pistekilpailun voittajaElena Syväjärvi – Lemmentuska
Vuoden tulokasVilma Kinnunen – Big Man
KannustusstipenditEini Tyynismaa – Rehti-Ripa ja Susa Ansio – Piston-Lumo
Positiivinen yllättäjäTapani Hölsömäki – Paaseri
Pistekilpailun voittajaHenriikka Viitala – Mr Premier
Paras nuori esteratsastajaHenriikka Viitala – Mr Premier
Paras nuori kouluratsastajaElena Syväjärvi – Lemmentuska
Pistekilpailun voittajaSatu-Maria Ikola – Vesan Vintiö
Pistekilpailun voittajaRaisa Valli – Elferston
Pistekilpailun voittajaAnnika Kujanen – Peter Nibs
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkintoRaisa Valli – Elferston ja Päivi Alanen – Vesan Vintiö
Pistekilpailun voittajaPäivi Alanen – Vesan Vintiö
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkintoPäivi Alanen – Vesan Vintiö
SymppisratsukkoElena Syväjärvi – Limbo
Pistekilpailun voittajaJenni Lahti – The Jolly Joker
JuniorilupausMari-Leena Nyrhinen – Mimoska
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkintoJenni Lahti – The Jolly Joker
SymppisratsukkoHeidi Tuomela – Donora
Pistekilpailun voittajaAnnika Kujanen – Peter Nibs
JuniorilupausHanne-Mari Mäki – H.L.Valto
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkintoAnna Paalanen – Marie
Pistekilpailun voittajaAnnika Kujanen – Lakon Illusia
JuniorilupausJohanna Lahti – Jolla
Pistekilpailun paras keskiarvo-kiertopalkintoEija Lahtinen – Pame

VUOSI 1995

Pistekilpailun voittajaAnnika Kujanen – Lakon Illusia

YHTEYDENOTOT

paivi.alanen@suomi24.fi

040 5866 317